Bezpečný internet
Tyto stránky jsou zaměřeny na zabezpečení vašeho počítače a vaší práce na internetu.
Najdete zde základní informace o počítačových virech a jiných škodlivých programech a samozřejmě i postup, jak se před nimi chránit. V sekci programy ke stažení si můžete zdarma stáhnout programy, které vám pomohou zabezpečit váš počítač a v jednoduchém slovníku naleznete vysvětlení základních pojmů z této problematiky jako je antivir, malware apod.
Tyto stránky jsou především určeny pro méně zkušené uživatele.“
Co viry způsobují a jak se projevují
V dnešním světě pevných linek a rychlého internetu, kdy se počítač stává hlavní součástí naší práce a naší zábavy, je soukromí, bezpečnost a pohodlí důležitější než kdykoliv předtím. Rozšíření počítačů do domácností a k uživatelům-laikům vede k tomu, že mnoho počítačů je nedostatečně zabezpečeno. Takto nedostatečně zabezpečené počítače jsou přes internet lehce napadnutelné a nejčastěji se stávají obětí útoků počítačových.
Viry, trojské koně, červy atd. představují ohrožení nejenom pro napadený počítač, ale rovněž i pro další uživatele internetu. Viry se množí, napadají další soubory v počítači, případně se šíří emailem z vašeho počítače na adresy, které jsou uvedeny na vašem e-mailu nebo automaticky prohledávají dostupnou síť a hledají další nedostatečně zabezpečené počítače. Tak se tedy můžete stát dalším šiřitelem viru.
Viry ve vašem počítači mohou způsobit zejména následující nepříjemnosti:
- zpomalit váš počítač
- poškodit váš operační systém
- zpomalit váš přístup na internet
- přesměrovat vás během připojení k internetu na drahé linky a vy pak zaplatíte velmi vysoký účet za připojení
- kompletně zničit všechna vaše data (záchrana dat může být časově i finančně náročná práce)
- otevřít váš počítač pro další útoky
- automaticky se rozeslat na elektronické adresy (emaily) ve vašem adresáři
Celkově tak mohou viry způsobit ztrátu vašeho času, který bude potřeba na odstranění viru a též ztrátu času, po kterou nebudete moci počítač používat.
Prevencí proti nebezpečí
1) Při přístupu na Internet, mějte na svém počítači:
- aktualizovaný antivir – naprostá nutnost (pokud je antivir vybaven tzv. rezidentním antivirovým scanerem, určitě doporučujeme tuto ochranu aktivovat)
- firewall – správně nastavený firewall dokáže odhalit pokus o průnik do vašeho počítače a útok zablokuje (doporučujeme)
- antispyware/antiadware – není nutností (doporučujeme)
2) Svůj antivir udržujte aktuální. Většina společností vyvíjející antivirové programy vydává aktualizace denně.
Doporučujeme značky NOD 32, AVG a AVAST , AVIRA, Norton Antivirus a další.
3) Aktualizujte svůj operační systém včetně webového prohlížeče. Řada virů využívá bezpečnostních „děr“ v operačním systému a internetovém prohlížeči, a proto záplatujte tyto programy co nejdříve (pravidelně).
Pokud máte nainstalovaný systém Windows XP doporučujeme zapnout automatickou aktualizaci (Start – Control panel – Automatická aktualizace) a doporučujeme update na Service pack2.
Rovněž doporučujeme používat alternativní webové prohlížeče (Firefox, a další), které nejsou tak náchylné k napadení.
4) Ve svém počítači mějte rovněž programy pro odhalování spywaru. Spyware může posílat data o vás svému tvůrci (např. navštívené stránky).
Je dobré nastavit programy proti spyware tak, aby kontrolovali váš počítač automaticky při spuštění počítače, popřípadě pokud to program umožňuje, nastavte i rezidenční štít.
5) Neotvírejte podezřelé přílohy v elektronické poště. Poštu, kterou neočekáváte, raději smažte (například v případě, že vám od česky mluvící osoby přijde e-mail v cizím jazyce apod.).
6) Před otevřením nebo instalací souborů z výměnných zařízení (disket, CD apod.) prověřte nejdříve vše antivirovým programem. Totéž platí i o souborech stažených z internetu.
7) Pravidelně zálohujte. V případě jakéhokoliv problému – napadení virem…, nebude ztráta dat tak bolestná. Čím častěji zálohujete tím lépe.
8) Sledujte přístup lidí k vašemu počítači. V případě používání počítače více uživateli hrozí nejen riziko napadení viry ale i hrozba zneužití vašich dat. Proto oblasti na disku s vašimi (cennými) daty raději šifrujte. Existuje mnoho bezplatných programů pro šifrování dat.
9) Pokud nejste schopni napadení virem zvládnout sami, svěřte své PC specializované firmě.
Mám v počítači virus?
Tato otázka je opravdu na místě v momentě, kdy pojmete první podezření. Odpověď na ni můžete získat hned několika způsoby.Nejspolehlivější je otestovat počítač antivirovým programem. V případě jakéhokoliv výsledku testu (tedy i záporného) se vyplatí celou situaci prověřit alespoň ještě jedním antivirovým programem. Tím snížíte riziko, že první antivir váš domnělý virus nezná, nebo že jej prostě detekoval špatně.
V případě, že antivir najde ve vašem počítači vir, bude vás o tom informovat a nabídne vám většinou řešení problému.
Nejčastěji dostanete na výběr následující možnosti:
- Léčit
antivir se pokusí odstranit vir bez poškození souboru. V případě neúspěchu nabídne antivirový program zbylé dvě možnosti s případným upozorněním na možné důsledky. - Odstranit / smazat infikovaný soubor
jak název vypovídá, infikovaný soubor je odstraněn. Většinou antivir upozorní na možné důsledky - Ignorovat
upozornění na vir je ignorováno a antivirový program nezasahuje
Samozřejmě je nutné použít kvalitní antivir s aktualizovanou databází, protože testovat počítač neaktualizovaným antivirem je v podstatě stejné, jako netestovat jej vůbec.
Jak aktualizovat antivirový program:
- Většina kvalitních antivirů se aktualizuje sama nebo je možné je aktualizovat pouhým kliknutím na příslušné tlačítko v době, kdy jste připojeni k internetu. Nejnovější aktualizační soubory lze obvykle získat jak na webových stránkách výrobce či dodavatele příslušného programu nebo si případně můžete zaplatit zasílání aktualizací(například každý měsíc) nebo na různých CD počítačových časopisů apod.
Některé antiviry vás upozorní na zastaralou virovou databázi a nabídnou vám i řešení.
- Aktualizaci provádějte tak často, jak je to jen možné (minimem je měsíční aktualizace).
Postupy, jak aktualizaci virové databáze provést, se liší program od programu. Doporučujeme proto prostudovat nápovědu, případně se obrátit na technickou podporu výrobce.
Připojení k internetu přestalo fungovat
Při odstraňování některých virů (spyware, adware apod.), může dojít ke ztrátě (nedostupnosti) připojení na internet (nelze zobrazit žádnou stránku – jako by byl Internet odpojen). V tomto okamžiku doporučujeme použít programy nazývané LSP („Layered Service Provider“), které vám pomohou obnovit nastavení připojení k internetu.